ترحلوای شیرازی یک دسر خوشمزه و مقوی است. فرق ترحلوای شیرازی با بقیه حلواهایی که نشاسته دارند این است که به خاطر آرد برنج، حالت ژله‌ای دارد. این ترحلوا به دو رنگ سفید و زعفرانی درست شده و به‌صورت لوزی بریده می‌شود.
زمان پخت: یک ساعت و نیم تا دو ساعت
مواد لازم ترحلوای شیرازی
• نشاسته ۱ پیمانه
• آرد برنج یک دوم پیمانه
• شیر ۶ پیمانه
• آب ۴ پیمانه
• گلاب ۱ پیمانه
• شکر ۳ پیمانه
• زعفران به میزان لازم
• انواع مغز برای تزئین
نکته: بهتر است که این حلوا را در ظرف تفلون یا چدن بپزید که به دیواره و کف ظرف نچسبد.
طرز تهیه ترحلوای شیرازی برای ۴ تا ۶ نفر
نشاسته را با آب سرد مخلوط می‌کنیم تا حل شود. سپس آرد برنج را با شیر مخلوط می‌کنیم. هر دو مخلوط را روی‌هم ریخته و از صافی رد می‌کنیم. حرارت مناسب برای تهیه این ترحلوا، حرارت کم هست چون باید خامی آرد برنج کاملاً گرفته شود. حرارت را به خیال اینکه زودتر غلیظ شود زیاد نکنید چون در این صورت به طعمی که باید نمی‌رسید.

مخلوط نشاسته و آرد برنج و آب و شیر را در قابلمه می‌ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم.
نکته: این ترحلوا باید مرتب هم زده شود. در غیر این صورت خیلی سریع آرد برنج و نشاسته ته قابلمه جمع شده و حالت پختگی پیداکرده به هم می‌چسبند.
وقتی‌که مخلوط کمی غلیظ شد، شکر و گلاب را به آن اضافه می‌کنیم. به هم زدن ادامه می‌دهیم تا وقتی‌که کاملاً غلیظ شود. وقتی غلظت به شکلی باشد که رد قاشق روی مواد بماند، ترحلوا آماده است. حلوا را از روی حرارت برمی‌داریم مواد را نصف می‌کنیم. نصف آن را سفید نگه‌داشته و به نصف بقیه زعفران کاملاً غلیظ اضافه می‌کنیم که آب نیندازد.

نکته: ظرفی که برای ریختن ترحلوا استفاده می‌شود باید لبه دار باشد.
ظرف را با آب سرد خیس می‌کنیم بعد مواد سفید را درون آن می‌ریزیم. می‌توانیم مواد زرد را روی مواد سفید بریزیم و یا در دو ظرف جدا سرو کنیم. روی آن را با پودر یا خلال پسته تزئین می‌کنیم. بعدازاینکه به دمای محیط رسید ترحلوای شیرازی را به مدت ۵ یا ۶ ساعت در یخچال می‌گذاریم.
بعد از ۶ ساعت ترحلوای شیرازی را از یخچال درآورید. ابتدا با یک چاقو دور ترحلوا را از ظرف جدا کنید و برش بزنید. توی ظرف مناسب بچینید و میل کنید. نوش جان!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *